Aktualności

Komunikat klubu Asseco Resovii

Asseco Resovia informuje, iż 11 kwietnia podczas meczu z Treflem Gdańsk jeden z liderów naszego zespołu, Stéphen Boyer doznał kontuzji, która wyklucza go z gry w obecnym sezonie.

Od wielu miesięcy w środowisku siatkarskim toczy się dyskusja nad organizacją systemu rozgrywek, przemęczeniem czołowych zawodników i ogromną liczbą kontuzji. Przed rozpoczęciem obecnego sezonu zarząd naszego klubu dostrzegając potencjalne zagrożenia wynikające z tego tytułu przesłał na ręce władz PLS szereg propozycji.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

  1. Z uwagi na dużą liczbę rozgrywanych meczów w krótkim okresie, zaproponowaliśmy wprowadzenie możliwości transferu medycznego za zawodników, którzy wystąpili w przynajmniej 50% meczów w podstawowym składzie. Kluby występujące w europejskich pucharach grają praktycznie od początku do końca sezonu co trzy dni. Koniecznością wydaje się takie zarządzanie kadrą, by czołowi zawodnicy mieli czas na chwilę odpoczynku. Powoduje to zwiększenie roli nominalnych zmienników, którzy częściej występują w podstawowym składzie.
  2. Wprowadzenie systemu rozgrywek z podziałem na grupy. Intencją tej zmiany było zmniejszenie całkowitej liczby meczów przy jednoczesnym zwiększeniu liczby bezpośrednich spotkań pomiędzy najlepszymi drużynami. Zmiana ta pozwalała także na bardziej rozbudowaną fazę rozgrywek play-off.
  3. Wprowadzenie obowiązku posiadania systemu challange podczas meczów ćwierćfinałowych Pucharu Polski.

Żadna z naszych propozycji nie została wprowadzona.

Zarząd naszego klubu po zakończonym meczu w Gdańsku, niezwłocznie skontaktował się z władzami ligi z wnioskiem o możliwość przeprowadzenia transferu medycznego. Nasz wniosek został odrzucony. Nie otrzymaliśmy zgody na dokonanie transferu. Zgodnie z obecnymi przepisami, do transferu medycznego kwalifikują się zawodnicy, którzy rozegrali co najmniej 80% meczów w pierwszej szóstce. Na dzień 11 kwietnia Stéphen Boyer rozegrał 77,41% meczów w pierwszej szóstce i nie kwalifikuje się do transferu medycznego. Spośród wszystkich zawodników Asseco Resovii, tylko jeden zawodnik przekroczył próg 80% meczów w pierwszej szóstce i zgodnie z regulaminem ligi może być definiowany jako podstawowy zawodnik drużyny.

Mamy nadzieję, że opisana przez nas sytuacja skłoni do refleksji, dyskusji i podjęcia realnych działań zmierzających w kierunku poprawy jakości organizacyjnych i ekonomicznych aspektów funkcjonowania PlusLigi.

Kontuzja Stéphena jest dla nas trudnym momentem, lecz po dzisiejszym zwycięstwie z Treflem Gdańsk jesteśmy pełni wiary w nasz zespół. Wielokrotnie pokazaliśmy, iż mimo problemów zdrowotnych jesteśmy w stanie walczyć z każdą drużyną w Polsce i w Europie. W tym trudnym, lecz także radosnym momencie chcieliśmy podziękować za ogromne wsparcie naszym Kibicom. Jesteście niesamowici i zawsze dajecie nam ogromną porcję pozytywnej energii. Liczymy na Was podczas środowego starcia z Jastrzębskim Węglem. Do zobaczenia!