Ustawienie zawodników

Rotacja zawodników
Rotacja zawodników

Skład zespołu i ustawienie

Mecze siatkówki rozgrywane są przez dwa 6-osobowe zespoły, a łącznie z rezerwowymi jeden zespół może składać się maksymalnie z 12 zawodników, trenera, asystenta trenera, lekarza i masażysty. Podstawowymi pozycjami w siatkówce są: przyjmujący, atakujący, środkowy, rozgrywający i libero. Kapitanem zespołu może zostać jeden z zawodników z wyjątkiem libero i tylko on ma prawo w imieniu drużyny poprosić o wyjaśnienie zastosowanej interpretacji przepisów przez sędziów.

 

Przed rozpoczęciem każdego seta trener musi przekazać kartkę z ustawieniem początkowym swojego zespołu, co jest niezbędne do kontrolowania porządku rotacji zawodników w czasie gry. Rotacja zawodników następuje wtedy, kiedy zespół odbierający zagrywkę zdobywa prawo do wykonywania zagrywki. Zawodnicy dokonują wtedy zmiany pozycji, przesuwając się o jedną zgodnie z ruchem wskazówek zegara (zawodnik z pozycji 2 przechodzi na pozycję 1, zawodnik z pozycji 1 przechodzi na pozycję 6, itd...)

 

W momencie uderzenia piłki przez zawodnika zagrywającego, każdy zespół musi znajdować się na własnej połowie boiska, ustawiony zgodnie z porządkiem rotacji (z wyjątkiem zawodnika zagrywającego) – trzej zawodnicy linii ataku wzdłuż siatki (zajmują miejsca: 4 – lewy ataku, 3 – środkowy ataku, 2 – prawy ataku) i trzej z linii obrony (na miejscach: 5 – lewy obrony, 6- środkowy obrony i 1 – prawy obrony).

 

Każdy z zawodników linii obrony musi znajdować się dalej od siatki niż odpowiadający mu zawodnik linii ataku. Po wykonaniu zagrywki zawodnicy mogą zajmować dowolną pozycję na swoim polu gry. W przypadku gdy popełniono błąd ustawienia bądź rotacji, a piłka została już uderzona przez zagrywającego, zespół przegrywa akcję.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/

Pozycje siatkarskie

Rozgrywający – zadaniem rozgrywającego jest wystawianie piłek atakującemu, po uprzednim przyjęciu jej przez przyjmującego lub libero. Dzięki niemu można zgubić blok przeciwnika oraz dobrze skończyć akcję. Rozgrywający jest jednym z najważniejszych zawodników na boisku, to przez niego przechodzi każda akcja. Rozgrywający zawsze gra po prawej stronie boiska. Będąc w 1 linii boiska jest to strefa 2, natomiast gdy znajduje się w 2 linii jest to strefa 1. W przypadku kiedy zawodnik nie znajduje się w danym miejscu przy zagrywce wtedy zmienia się z zawodnikiem stojącym w danej strefie w czasie akcji.


Atakujący (nazywany też skrzydłowym) – zadaniem atakującego jest kończenie akcji atakiem po wystawieniu piłki przez rozgrywającego. W ustawieniu na boisku gra po przekątnej z rozgrywającym. Atakuje z prawego skrzydła zarówno z pierwszej linii jak i z drugiej; występuje tylko jeden wyjątek, kiedy w momencie jego usytuowania na pozycji nr 4 przy zagrywce przeciwnika, atakujący znajduje się na lewym skrzydle. Przy ataku z 2 linii zawodnik zobowiązany jest do obiegnięcia połowy boiska pod siatkę.

Przyjmujący – zadaniem przyjmującego jest odbieranie piłki po zagrywce i gra obronna, połączona z atakiem ze skrzydła bądź z głębi pola (atak z szóstej strefy). Przyjmujący w 1 linii zawsze atakuje z 4 strefy, jeżeli tak nie jest (gra w 2 linii) to zamienia sie pozycjami z zawodnikiem który tam stoi. Grając w 2 linii zmienia się pozycjami z zawodnikiem, który gra w 6 strefie, i atakuje z drugiej linii (strefa 6)


 Środkowy – głównym zadaniem środkowego jest blokowanie ataków przeciwnika oraz atak z pierwszego tempa(popularnej "krótkiej"). Nie gra on w obronie i zmienia go libero. Jest to bardzo specyficzna pozycja, na której w zawodowej siatkówce grają zazwyczaj zawodnicy najwyżsi na boisku. Środkowy powinien być szybki, ponieważ musi dochodzić do bloku na skrzydłach oraz bardzo szybko iść "na krótką". Środkowy zmienia libero, kiedy libero będzie przechodzić z pozycji 5 na pozycje 4. W 1 linii środkowy zawsze zmienia sie z zawodnikiem na pozycji 3, oczywiście wyjątek stanowi sytuacja, kiedy środkowy stoi już na pozycji 3. Środkowy schodzi z boiska w momencie utraty jego serwisów, zmienia go libero.


 Libero – zawodnik, którego zadaniem jest tylko gra obronna. Ubrany jest w koszulkę innego koloru, dla odróżnienia od pozostałych graczy. Może brać udział jedynie w grze obronnej i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca boiska i strefy wolnej, jeżeli w momencie kontaktu z  piłką ta ostatnia jest powyżej górnej taśmy siatki. Nie może też zagrywać, blokować czy podejmować próby bloku. Zastępowanie zawodników przez libero nie jest zaliczane do zmian  regulaminowych. Liczba takich zmian jest nieograniczona, z tym że libero może być zastąpiony tylko na zasadzie  zmiany powrotnej, czyli przez zawodnika, którego zastąpił, wchodząc na boisko. Pomiędzy dwiema zmianami z udziałem libero musi być rozegrana akcja. Libero nie może być kapitanem zespołu, ani wykonać spełnionego ataku powyżej górnej krawędzi siatki, gdy piłka jest do niego wystawiona palcami sposobem górnym przez libero, znajdującego się w polu ataku lub jego przedłużeniu. W przypadku wystawienia przez libero piłki sposobem dolnym lub wykonanej spoza pola ataku (lub jego przedłużenia) piłka może być atakowana na dowolnej wysokości. Libero gra zawsze na lewej stronie. Jeżeli w momencie przejścia nie znajduje się po lewej stronie na drugiej linii, wtedy zmienia sie z zawodnikiem, który tam stoi, pozycjami podczas akcji. W przypadku kontuzji libero, po uzyskaniu zgody sędziego pierwszego, trener lub grający kapitan mogą wyznaczyć jako nowego libero jednego spośród zawodników, nie grających na boisku podczas ponownego wyznaczenia. Kontuzjowany gracz nie może powrócić do gry do końca spotkania. Zawodnik wyznaczony jako nowy libero pozostaje nim do końca spotkania.

MN

CMS Edito Realizacja: Ideo, Powered by: